Kuchnia dworska dla Ciebie. Śladami łąckiej szlachty
niedziela, 15-12-2024
23 listopada w Budynku Straży OSP w Łące odbył się wieczór autorski Aliny Bosak i Andrzeja Klimczaka - autorów publikacji „Kuchnia dworska dla Ciebie. Śladami łąckiej szlachty”. Jako zachętę do sięgnięcia po publikację zapraszamy do przeczytania wstępu który napisali sami autorzy.
"Wspaniały, dworski świat, ze swoim niepowtarzalnym klimatem i zbiorem zasad budujących obyczajność w Polsce, odszedł w niepamięć. Czas zaciera ślady tamtych dni i ludzi, którzy niegdyś wiele znaczyli w lokalnym środowisku, ale też mieli wpływ na sprawy ogólnokrajowe. Zachowały się po nich dworskie zabudowania, w różnych miejscach, w różnym stanie. Powstała niewielka część dzieł sztuki, zarówno tej artystycznej, jak i użytkowej, nie rozkradziona przez najeźdźców niemieckich i sowieckich. Dzisiaj podziwiać możemy w muzeach kolekcje uszczuplone wojnami. Niewielka część pozostała w prywatnych rękach. Z każdą z tych rzeczy wiąże się osobna historia – czasem smutna, czarem radosna, ale opowiadająca o wspaniałym świecie polskiej kultury, patriotyzmu i wiary.
Autorzy tej publikacji skupili się nad odtworzeniem zaledwie małej części klimatu tamtych czasów, opisując nie tylko fragmenty wydarzeń, których uczestnikami byli nie tylko właściciele dworu w Łące, ale pokazując świat, będący niegdyś codziennością naszych szlachetnie urodzonych rodaków. Nie ma chyba lepszych drzwi prowadzących do opowieści o tamtych czasach, jak drzwi kuchni i smaków w których rozprawiano o zwykłych, codziennych troskach i radościach dworskich.
Pretekstem do pokazania, tego świata, dzisiaj owianego tajemnicą niepamięci, stał się łącki dwór i niemal wszystko co dotyczyło dworskich klimatów i obyczajów.
Czytając tę książkę będziecie Państwo odkrywać zwyczaje i potrawy, które mimo upływu czasu, po pewnych - często kosmetycznych zmianach – nadal są częścią polskiej kultury. Znajdziecie też zapewne obyczaje i przepisy, które trafiły do lamusa. Występując w roli przypominających dawne czasy i zapomniane zasady, chcielibyśmy mieć nadzieję, że chociaż część naszych Czytelników podejmie trud powrotu do tak naturalnych obyczajów, jak wspólne, rodzinne obiady czy obdarzanie się wzajemnie szacunkiem".
Zapraszamy do fotorelacji: Galeria - Stowarzyszenie "Wszyscy Razem"