Dożynki, dożynki, dożynki...
sobota, 07-09-2024
W tym roku, po raz kolejny uczestniczyliśmy w potrójnych dożynkach! Zapraszamy do czytania...
Pierwsze dożynki odbyły się w Zaczerniu 18 sierpnia i były to dożynki gminne.
26 sierpnia W Parku Papieskim przy Katedrze Rzeszowskiej odbyły się XXIV Dożynki Województwa Podkarpackiego połączone z Dożynkami Diecezji Rzeszowskiej.
Mszy przewodniczył Ksiądz Biskup Jan Wątroba. W czasie homilii bp Wątroba mówił o chrześcijańskim wymiarze dożynek oraz dziękował wszystkim podkarpackim rolnikom za codzienną, ciężką prace, ale również za ich udział w życiu wspólnoty Kościoła. W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby i owoce. Na zakończenie liturgii bp Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew.
Ostatnie odbyły się 1 września w Częstochowie. Były to dożynki Ogólnopolskie. Czuliśmy się tam jak w domu ponieważ Mszy świętej przewodniczył nasz Ksiądz Biskup Jan Wątroba. Wygłosił także słowo do wszystkich uczestników w którym podkreślił, że obecność rolników na Jasnej Górze jest wyrazem miłości do polskiej ziemi, podziwu dla jej piękna i szacunku dla jej płodności, ale przede wszystkim jest to wyraz wdzięczności dla Boga, jako Stwórcy. Dodał, że chrześcijański sens dożynek to przypomnienie, że ludzkie możliwości czynienia sobie ziemi poddaną muszą uwzględniać czynniki, które nie są w ludzkim ręku, bo to Bóg rządzi światem i to Jemu należy dziękować za otrzymane owoce.
Bp Wątroba przypomniał słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Krośnie w 1997 r., mówiąc do polskich rolników: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Te, które z ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Ordynariusz zachęcał, aby rolnicy pozostali wierni tradycjom przodków. „Oni w imię boże rozpoczynali każdy dzień i pracę i z Nim dzieło kończyli. Ta tradycja wyraża prawdę o sensie i owocności waszej pracy” – mówił. Zauważył, że aktualne dziś są słowa, które kapłan wypowiada podczas Mszy św.: ”Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”. Jak wyjaśniał to niesamowita tajemnica przenikania tego, co ludzkie z tym co Boskie. „Owoc pracy wydzielony z tego, co jest przeznaczone na pokarm ziemski staje się pokarmem duchowym. A nie byłoby tego pokarmu, gdyby nie ludzie pozyskujący owoce ziemi i tak Bóg włącza w swoje dzieło zbawienia świata wysiłek człowieka” – podkreślał.
Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji każdego z wyjazdów. Dziękujemy uczestnikom. I widzimy się już za rok!
Wiecej zdjęć w naszej galerii!